Takaisin tapahtumiin

Tapahtuman tiedot

IUAV Ca’ Tron, Santa Croce 1957, Venetsia, Italia

Uusi eurooppalainen Bauhaus Venetsian biennaalissa

NEB Biennale promo

Uusi eurooppalainen Bauhaus järjestää Venetsian arkkitehtuurbiennaalissa kaksipäiväisen Radical yet possible future space solutions -tapahtuman 25.–26.5. Tapahtuma toimii koelaboratoriona kestävään tulevaisuuteen. Radikaalisti parempi tulevaisuus on mahdollinen ja se tehdään tänään!

Tilaisuudessa on keskustelemassa muun muassa Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen, komissaari Elisa Ferreira, professori Annette Hafner arkkitehdit Rem Koolhaas ja Shigeru Ban sekä Alexandra Mitsotaki. Tapahtuman ovat kuratoineet innovaatiotaloustieteilijä Francesca Bria, fyysikko Hans Joachim Schellnhuber sekä arkkitehti Wael al Awar.

Katso koko ohjelma ja tarkemmat tiedot tästä.

Ilmoittautuminen

Tapahtuma edellyttää ennakkoilmoittautumista. Huomioithan, että osallistujamäärä on rajattu. Tapahtuman ensimmäinen päivä 25.5 on rajattu opiskelijoille. Tapahtuman toinen päivä on avoin kaikille.

Voit seurata tapahtuman toisen päivän ohjelmaa myös etänä.

Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Pohjoiset paikallisuudet? -tutkijaseminaari

28.03.2025 09:00–17:00

Rahoitusinfo: New European Bauhaus Facility

03.04.2025 10:00–11:00

Arkkitehtipäivä 2025: Kestävä talous

04.04.2025 13:00–23:00

Asuntorakentamisen tulevaisuus – Vastuullisuuden varassa!

08.04.2025 13:00–16:00